Ardıl tercüme servisi simültane tercümeyle karıştırılabilir ancak farklı ve benzer noktaları olan farklı bir tercüme türüdür. Konuşma sırasında anında tercüme yapılması gerekmesi ortak özellikleridir. Bu nedenle ardıl tercüme yapan tercümanın hızlı ve akıcı şekilde konuşabilmesi gerekir.

Genellikle spor müsabakaları sonrasında yabancı oyuncuların ya da teknik direktörlerin konuşmalarını çeviren kişileri ardıl tercüme yaparken görürüz. Bunlar, ardıl tercümenin en bilinen örnekleridir. Genellikle konuşmacı ve tercüman aynı masaya oturarak kameraların karşısına geçerler ve yapılan açıklamayı tercüman hemen o anda tercüme eder.

Ardıl Tercüme Ne Demek?

Ardıl tercüme servisi demek konuşmacıyla yan yana olan tercümanın hemen o anda tercümeyi gerçekleştirmesi ve konuşmaları dinleyicilere aktarmasıdır. Bu noktada tercümanın akıcı konuşmasının ve dilin konuşma şekline hakim olmasının gerektiğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde konuşmaları kaçırabilir ve gereken şekilde dinleyicilere aktaramayabilir.

Ardıl tercüme için tecrübeli tercümanlarımızla hizmet veririz. Hizmet kalitemiz, profesyonelliğin bir gerekliliği olarak oldukça yüksektir. Bu hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilir ve ardıl tercümeleriniz konusunda destek alabilirsiniz.

Tercüme işinde dilin doğru kullanılması önemlidir. Ardıl tercümede ise telaffuz ve hızlı anlama yeteneği de önemlidir. Kağıt üzerinde yapılan tercümelerde uzun uzun düşünme ve geri dönüp düzeltme yapma şansınız bulunur. Ancak ardıl tercüme servisi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Anında konuşmayı anlamak ve karşı dile tercüme etmek gereklidir.

Ardıl Tercüme Servisi Nasıl Yapılır?

Ardıl tercüme servisi için hizmet alacağınız zaman tercüman ile konuşmacı bir arada yer almalıdır. Simültane tercümede olduğu gibi tercümanın bir kabinin içinde durması ve kulaklık ile dinleyicilere ulaşması söz konusu değildir. Konuşmacının sözlerini aynı masadayken veya ayakta bir aradayken tercüme eder ve aktarır.

Ardıl tercüme için herhangi biriyle çalışmanız oldukça risklidir. Tercümanın dile hakim olmaması kötü bir durum yaşanması ile sonuçlanabilir. Bu tercüme hizmetinin öneminin bilincinde olarak hizmet veren bir kurumuz. Ardıl tercüme servisi için bize güvenebilirsiniz. Alanında uzman ve yüksek tecrübeye sahip tercümanlarımız tarafından, size profesyonel tercüme hizmeti sunulur. Ardıl tercüme servisi için kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

BİZİ ARAYIN!

 

AİSİ Tercüme Bürosu; kişi, kurum ve kuruluşların tüm tercüme gereksinimlerini karşılayabilen altyapıya sahiptir. Her türlü soru ve görüşleriniz için bizi 7/24 arayabilirsiniz.

İLETİŞİM